| Internal Part Number | EIS-R1S12-3.33.3/HP-R | |
| Standard Package | 500 | |
| Series | ECONOLINE R1S | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 3V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 303mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R1S12-3.33.3/HP-R | |
| Related Links | R1S12-3., R1S12-3.33.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 70246-4422 | CONN HEADER 44POS .100 VERT GOLD | datasheet.pdf | |