| Internal Part Number | EIS-R1Z-123.3/H-R | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE R1Z | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 11.4V | |
| Voltage - Input (Max) | 12.6V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 303mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 2kV (2000V) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 10-SMD Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 2.02" L x 0.42" W x 0.35" H (51.2mm x 10.7mm x 9.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C | |
| Efficiency | 60% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |