Recom Power R1Z-123.3/HP
R1Z-123.3/HP picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-123.3/HP
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R1Z-123.3/HP.pdf
Availability of R1Z-123.3/HP
QUANTITY
R1Z-123.3/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-123.3/HP
Internal Part NumberEIS-R1Z-123.3/HP
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max660mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-123.3/HP
Related LinksR1Z-12, R1Z-123.3/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-123.3/HP Details Description
Related parts for R1Z-123.3/HP
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 62POS CRIMP SNAP METAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10M SS NPN datasheet.pdf
TRANSFORMER WE-CST 180UH 10A SMD datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 13POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 32MM datasheet.pdf