Bivar, Inc. R20GRN-5-0080
R20GRN-5-0080 picture photo
Mfg. Part Number
R20GRN-5-0080
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE
Datasheet Download
R20GRN-5-0080.pdf
Availability of R20GRN-5-0080
QUANTITY
R20GRN-5-0080 Order Process
Ship out your order
Specifications of R20GRN-5-0080
Internal Part NumberEIS-R20GRN-5-0080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationORCA R Series EOL 1/Sep/2015
Standard Package60
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesOrca R
PackagingTube
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating3000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle80°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant521nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package-
Size / Dimension7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max)6.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R20GRN-5-0080
Related LinksR20GRN, R20GRN-5-0080 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
R20GRN-5-0080 Details Description
Related parts for R20GRN-5-0080
IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI 32-VQFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER IR REMOTE 3V 38KHZ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 31POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 2A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 12W datasheet.pdf