Recom Power R24P12D/R8
R24P12D/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R24P12D/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R24P12D/R8.pdf
Availability of R24P12D/R8
QUANTITY
R24P12D/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P12D/R8
Internal Part NumberEIS-R24P12D/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41mA, 41mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P12D/R8
Related LinksR24P1, R24P12D/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P12D/R8 Details Description
Related parts for R24P12D/R8
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 50KOHM 25C datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf