Recom Power R24P212D
R24P212D picture photo
Mfg. Part Number
R24P212D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R24P212D.pdf
Availability of R24P212D
QUANTITY
R24P212D Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P212D
Internal Part NumberEIS-R24P212D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)85mA, 85mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P212D
Related LinksR24P, R24P212D Datasheet, Recom Power Distributor
R24P212D Details Description
Related parts for R24P212D
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 4 AXIS 24VDC datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 1000V DO-214AA datasheet.pdf
MODEM XBEE 900HP 200K USB datasheet.pdf
SW MINI SPDT LNG HNG LEVER 250V datasheet.pdf