Recom Power R24P215S
R24P215S picture photo
Mfg. Part Number
R24P215S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT
Datasheet Download
R24P215S.pdf
Availability of R24P215S
QUANTITY
R24P215S Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P215S
Internal Part NumberEIS-R24P215S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)132mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P215S
Related LinksR24P, R24P215S Datasheet, Recom Power Distributor
R24P215S Details Description
Related parts for R24P215S
D-SUB CABLE MMU25K/MC26G/MFU25K datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf
IC REDRIVER 8CH LBGA datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
"MICRO 51C P 24"" YEL JACKS NI" datasheet.pdf