Recom Power R24P3.3S/X2
R24P3.3S/X2 picture photo
Mfg. Part Number
R24P3.3S/X2
Brief Description
CONVERTER DC/DC 24VIN 3.3VOUT 1W
Datasheet Download
R24P3.3S/X2.pdf
Availability of R24P3.3S/X2
QUANTITY
R24P3.3S/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P3.3S/X2
Internal Part NumberEIS-R24P3.3S/X2
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P3.3S/X2
Related LinksR24P3, R24P3.3S/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P3.3S/X2 Details Description
Related parts for R24P3.3S/X2
ADAPTER CLONING FOR QT3XX datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK04A/AE04/AFH04T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ICL 1.3 OHM 25% 8A 13.97MM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6300K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf