Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25030-2COR
R25030-2COR picture photo
Mfg. Part Number
R25030-2COR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
R25030-2COR.pdf
Availability of R25030-2COR
QUANTITY
R25030-2COR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25030-2COR
Internal Part NumberEIS-R25030-2COR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25030-2COR
Related LinksR2503, R25030-2COR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25030-2COR Details Description
Related parts for R25030-2COR
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT 6TSOC datasheet.pdf
22MM IND CTRL PB OPERATOR datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6125 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1016 TB SP CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf