Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25030-3CR
R25030-3CR picture photo
Mfg. Part Number
R25030-3CR
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
R25030-3CR.pdf
Availability of R25030-3CR
QUANTITY
R25030-3CR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25030-3CR
Internal Part NumberEIS-R25030-3CR
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits3
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25030-3CR
Related LinksR2503, R25030-3CR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25030-3CR Details Description
Related parts for R25030-3CR
LINE FILTER 6.8MH .8A N SERIES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf