Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25100-1STRM
R25100-1STRM picture photo
Mfg. Part Number
R25100-1STRM
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS
Datasheet Download
R25100-1STRM.pdf
Availability of R25100-1STRM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R25100-1STRM Order Process
Ship out your order
Specifications of R25100-1STRM
Internal Part NumberEIS-R25100-1STRM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.06" Dia x 5.88" L (26.9mm x 149.2mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25100-1STRM
Related LinksR25100, R25100-1STRM Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25100-1STRM Details Description
Related parts for R25100-1STRM
IC DAC LP V-OUT 13BIT 8-UMAX datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 20UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .750A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW datasheet.pdf