Eaton (formerly Cooper Bussmann) R25100-2CR
R25100-2CR picture photo
Mfg. Part Number
R25100-2CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS
Datasheet Download
R25100-2CR.pdf
Availability of R25100-2CR
QUANTITY
R25100-2CR Order Process
Ship out your order
Specifications of R25100-2CR
Internal Part NumberEIS-R25100-2CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesR250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.06" Dia x 5.88" L (26.9mm x 149.2mm)
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R25100-2CR
Related LinksR2510, R25100-2CR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
R25100-2CR Details Description
Related parts for R25100-2CR
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STACKING MODULE ST 72CKT datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 5.00" datasheet.pdf