Renesas Electronics America R2A20135SP#W5
R2A20135SP#W5 picture photo
Mfg. Part Number
R2A20135SP#W5
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver Linear Analog, PWM, TRIAC Dimming 8-SOP
Datasheet Download
R2A20135SP#W5.pdf
Availability of R2A20135SP#W5
QUANTITY
R2A20135SP#W5 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2A20135SP#W5
Internal Part NumberEIS-R2A20135SP#W5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLinear
Topology-
Internal Switch(s)No
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)8.5V
Voltage - Supply (Max)24V
Voltage - Output14.8V
Current - Output / Channel-
Frequency-
DimmingAnalog, PWM, TRIAC
ApplicationsLighting
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2A20135SP#W5
Related LinksR2A201, R2A20135SP#W5 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R2A20135SP#W5 Details Description
Related parts for R2A20135SP#W5
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NB7N017MMN datasheet.pdf
COUPLER INDUCT PWR MOVING UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 6.13" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2 OHM datasheet.pdf