Recom Power R2D-1205/H-R
R2D-1205/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1205/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R2D-1205/H-R.pdf
Availability of R2D-1205/H-R
QUANTITY
R2D-1205/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1205/H-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1205/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1205/H-R
Related LinksR2D-12, R2D-1205/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1205/H-R Details Description
Related parts for R2D-1205/H-R
RES 1.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
REG SW 1.8V 20A HORZ datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 24TQFN datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 100MA 820 MOHM datasheet.pdf
CONN 8WAY DIVIDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 34A EP TO247 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf