Recom Power R2D-1209/P-R
R2D-1209/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2D-1209/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
R2D-1209/P-R.pdf
Availability of R2D-1209/P-R
QUANTITY
R2D-1209/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D-1209/P-R
Internal Part NumberEIS-R2D-1209/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D-1209/P-R
Related LinksR2D-12, R2D-1209/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2D-1209/P-R Details Description
Related parts for R2D-1209/P-R
FIXED IND 120UH 310MA 1.9 OHM datasheet.pdf