Recom Power R2D12-1505/P
R2D12-1505/P picture photo
Mfg. Part Number
R2D12-1505/P
Brief Description
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD
Datasheet Download
R2D12-1505/P.pdf
Availability of R2D12-1505/P
QUANTITY
R2D12-1505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R2D12-1505/P
Internal Part NumberEIS-R2D12-1505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R2D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2D12-1505/P
Related LinksR2D12-, R2D12-1505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R2D12-1505/P Details Description
Related parts for R2D12-1505/P
IC DAC 12BIT W/REF 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
BOLT HEX 5/16-18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf