Recom Power R2S12-1512/HP-R
R2S12-1512/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-1512/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-1512/HP-R.pdf
Availability of R2S12-1512/HP-R
QUANTITY
R2S12-1512/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-1512/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2S12-1512/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-1512/HP-R
Related LinksR2S12-1, R2S12-1512/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-1512/HP-R Details Description
Related parts for R2S12-1512/HP-R
AC/DC CONVERTER 12V 96W datasheet.pdf
IC DCP DUAL EEPROM MEM 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 25.0V 100A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
M30LNG SHLD NPB 15MM PNP NC10M datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf