Recom Power R2S12-1512/HP-R
R2S12-1512/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-1512/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-1512/HP-R.pdf
Availability of R2S12-1512/HP-R
QUANTITY
R2S12-1512/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-1512/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2S12-1512/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-1512/HP-R
Related LinksR2S12-1, R2S12-1512/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-1512/HP-R Details Description
Related parts for R2S12-1512/HP-R
CAP CER 33PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 110 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf