| Internal Part Number | EIS-R2S12-2412/H-R | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V | |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 167mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 85% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |