Recom Power R2S12-2424/HP
R2S12-2424/HP picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-2424/HP
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-2424/HP.pdf
Availability of R2S12-2424/HP
QUANTITY
R2S12-2424/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-2424/HP
Internal Part NumberEIS-R2S12-2424/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-2424/HP
Related LinksR2S12-, R2S12-2424/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-2424/HP Details Description
Related parts for R2S12-2424/HP
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
PC BOARD 6UX220MM VOLT/GND PLANE datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 1.75" HIGH RISE TO-220 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 30A datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS W/SOCKET SEALED datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf