| Internal Part Number | EIS-R2S8-053.3/P-R | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 606mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SMD Module | |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 70 ~ 75% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |