Recom Power R2S8-123.3/P-R
R2S8-123.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S8-123.3/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT SMD
Datasheet Download
R2S8-123.3/P-R.pdf
Availability of R2S8-123.3/P-R
QUANTITY
R2S8-123.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S8-123.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R2S8-123.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)606mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency70 ~ 75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S8-123.3/P-R
Related LinksR2S8-12, R2S8-123.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S8-123.3/P-R Details Description
Related parts for R2S8-123.3/P-R
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SLI-48-230 HOT PLUG datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TAPECLIP 55.0MM datasheet.pdf