Recom Power R2S8-1505/P-R
R2S8-1505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S8-1505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD
Datasheet Download
R2S8-1505/P-R.pdf
Availability of R2S8-1505/P-R
QUANTITY
R2S8-1505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S8-1505/P-R
Internal Part NumberEIS-R2S8-1505/P-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S8-1505/P-R
Related LinksR2S8-1, R2S8-1505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S8-1505/P-R Details Description
Related parts for R2S8-1505/P-R
IC AMP AUDIO PWR HIFI HEPTAWATT7 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf