Recom Power R2S8-1505-R
R2S8-1505-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S8-1505-R
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD
Datasheet Download
R2S8-1505-R.pdf
Availability of R2S8-1505-R
QUANTITY
R2S8-1505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S8-1505-R
Internal Part NumberEIS-R2S8-1505-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S8-1505-R
Related LinksR2S8-, R2S8-1505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S8-1505-R Details Description
Related parts for R2S8-1505-R
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .094" datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 450-470MHZ 31.25" datasheet.pdf
RES SMD 50.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN INSERT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf