Harwin Inc. R30-4004002
R30-4004002 picture photo
Mfg. Part Number
R30-4004002
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M3 BRASS 40MM
Datasheet Download
R30-4004002.pdf
Availability of R30-4004002
QUANTITY
R30-4004002 Order Process
Ship out your order
Specifications of R30-4004002
Internal Part NumberEIS-R30-4004002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR30-400
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3x0.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.217" (5.50mm) Hex
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall2.047" (52.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R30-4004002
Related LinksR30-4, R30-4004002 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R30-4004002 Details Description
Related parts for R30-4004002
CONN HOUSING 5POS .100" SINGLE datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X4 ECL CLK 8SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN SGL 80V 100MA TSSLP-2 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3478 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 32.13VC SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf