APM Hexseal R4-40X9/16 2701
R4-40X9/16 2701 picture photo
Mfg. Part Number
R4-40X9/16 2701
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40
Datasheet Download
R4-40X9/16 2701.pdf
Availability of R4-40X9/16 2701
QUANTITY
R4-40X9/16 2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of R4-40X9/16 2701
Internal Part NumberEIS-R4-40X9/16 2701
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSealing Fasteners and Washers
Standard Package1
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesSEELSKREW®
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypePhillips
FeaturesSelf Sealing
Thread Size#4-40
Head Diameter0.238" (6.05mm)
Head Height0.080" (2.03mm)
Length - Below Head0.562" (14.27mm) 9/16"
Length - Overall0.643" (16.33mm)
MaterialStainless Steel
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R4-40X9/16 2701
Related LinksR4-40X9, R4-40X9/16 2701 Datasheet, APM Hexseal Distributor
R4-40X9/16 2701 Details Description
Related parts for R4-40X9/16 2701
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE EXTENSION IEEE1284 5M datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPC5606S MCU datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS TIN datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
24/5V 50W ISOLATED DC-DC CONV datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25 datasheet.pdf
2з Max On Resistance, [15 V/12 V/[5 V iCMOS⑩ Quad SPST Switch IC datasheet.pdf