Harwin Inc. R40-3012002
R40-3012002 picture photo
Mfg. Part Number
R40-3012002
Brief Description
HEX STANDOFF M4 BRASS 20MM
Datasheet Download
R40-3012002.pdf
Availability of R40-3012002
QUANTITY
R40-3012002 Order Process
Ship out your order
Specifications of R40-3012002
Internal Part NumberEIS-R40-3012002
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR40-301
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4x0.7
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm) Hex
Between Board Height0.787" (20.00mm)
Length - Overall1.102" (28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R40-3012002
Related LinksR40-3, R40-3012002 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R40-3012002 Details Description
Related parts for R40-3012002
BOX PLSTC BLACK 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RF LNA DUAL STAGE 3GHZ 16QFN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 13POS datasheet.pdf
ANT OMNI RINGO 32-42MHZ 500W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RFIC DOWNCONVERTER 24-QFN datasheet.pdf
LED EDISON 120V NPF RED WHT LENS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf