Harwin Inc. R40-6611000
R40-6611000 picture photo
Mfg. Part Number
R40-6611000
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND SPACER M4 NYLON 10MM
Datasheet Download
R40-6611000.pdf
Availability of R40-6611000
QUANTITY
R40-6611000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R40-6611000
Internal Part NumberEIS-R40-6611000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR40-661
TypeRound Spacer
Threaded/UnthreadedUnthreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside0.179" (4.55mm)
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.394" (10.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R40-6611000
Related LinksR40-6, R40-6611000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R40-6611000 Details Description
Related parts for R40-6611000
RES SMD 110 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.95A 48 MOHM datasheet.pdf
RES 96.09 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf