KEMET R413I14700000M
R413I14700000M picture photo
Mfg. Part Number
R413I14700000M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
R413I14700000M.pdf
Availability of R413I14700000M
QUANTITY
R413I14700000M Order Process
Ship out your order
Specifications of R413I14700000M
Internal Part NumberEIS-R413I14700000M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR41
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1Y2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R413I14700000M
Related LinksR413I14, R413I14700000M Datasheet, KEMET Distributor
R413I14700000M Details Description
Related parts for R413I14700000M
CONN HSG PLUG 3POS 11.18MM BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.6A 430 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 14NH 1.15A 111 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FUSE-D1 25A T GL/GG 500VAC E16 datasheet.pdf