KEMET R413I14700000M
R413I14700000M picture photo
Mfg. Part Number
R413I14700000M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
R413I14700000M.pdf
Availability of R413I14700000M
QUANTITY
R413I14700000M Order Process
Ship out your order
Specifications of R413I14700000M
Internal Part NumberEIS-R413I14700000M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR41
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1Y2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R413I14700000M
Related LinksR413I14, R413I14700000M Datasheet, KEMET Distributor
R413I14700000M Details Description
Related parts for R413I14700000M
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf