KEMET R413I21000000M
R413I21000000M picture photo
Mfg. Part Number
R413I21000000M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Datasheet Download
R413I21000000M.pdf
Availability of R413I21000000M
QUANTITY
R413I21000000M Order Process
Ship out your order
Specifications of R413I21000000M
Internal Part NumberEIS-R413I21000000M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR41
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.437" (11.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1Y2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R413I21000000M
Related LinksR413I21, R413I21000000M Datasheet, KEMET Distributor
R413I21000000M Details Description
Related parts for R413I21000000M
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
LED GREEN 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.9KHZ 42MM PCB datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.52" CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf