Harwin Inc. R44-1002202
R44-1002202 picture photo
Mfg. Part Number
R44-1002202
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 22MM
Datasheet Download
R44-1002202.pdf
Availability of R44-1002202
QUANTITY
R44-1002202 Order Process
Ship out your order
Specifications of R44-1002202
Internal Part NumberEIS-R44-1002202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR44-100
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size#4-40
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.217" (5.50mm) Hex
Between Board Height0.866" (22.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R44-1002202
Related LinksR44-1, R44-1002202 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R44-1002202 Details Description
Related parts for R44-1002202
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/X/GREEN datasheet.pdf
RACK - DUST COVER FOR PANEL BRAC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 6.4A 150 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 12.5K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 160VDC datasheet.pdf