Harwin Inc. R44-1002202
R44-1002202 picture photo
Mfg. Part Number
R44-1002202
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 22MM
Datasheet Download
R44-1002202.pdf
Availability of R44-1002202
QUANTITY
R44-1002202 Order Process
Ship out your order
Specifications of R44-1002202
Internal Part NumberEIS-R44-1002202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR44-100
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size#4-40
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.217" (5.50mm) Hex
Between Board Height0.866" (22.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R44-1002202
Related LinksR44-1, R44-1002202 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R44-1002202 Details Description
Related parts for R44-1002202
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8MSOP datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT CHRM datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 1K OHM 18DRT datasheet.pdf