KEMET R46KF210050N0K
R46KF210050N0K picture photo
Mfg. Part Number
R46KF210050N0K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KF210050N0K.pdf
Availability of R46KF210050N0K
QUANTITY
R46KF210050N0K Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KF210050N0K
Internal Part NumberEIS-R46KF210050N0K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC560V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KF210050N0K
Related LinksR46KF21, R46KF210050N0K Datasheet, KEMET Distributor
R46KF210050N0K Details Description
Related parts for R46KF210050N0K
RES SMD 680 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 12.75V 1.2KA 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM DO220AA datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
RX 1 COIL 1 LAYER 10UH 4.5A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8OUT 38TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RP BKAC3 PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf