KEMET R46KI24705001K
R46KI24705001K picture photo
Mfg. Part Number
R46KI24705001K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KI24705001K.pdf
Availability of R46KI24705001K
QUANTITY
R46KI24705001K Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KI24705001K
Internal Part NumberEIS-R46KI24705001K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC560V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KI24705001K
Related LinksR46KI24, R46KI24705001K Datasheet, KEMET Distributor
R46KI24705001K Details Description
Related parts for R46KI24705001K
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PNP OUTPUT 12-24VDC datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 600V 95A SP3 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf