KEMET R46KI310050M1M
R46KI310050M1M picture photo
Mfg. Part Number
R46KI310050M1M
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 20% 560VDC RADIAL
Datasheet Download
R46KI310050M1M.pdf
Availability of R46KI310050M1M
QUANTITY
R46KI310050M1M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KI310050M1M
Internal Part NumberEIS-R46KI310050M1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.437" (11.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KI310050M1M
Related LinksR46KI31, R46KI310050M1M Datasheet, KEMET Distributor
R46KI310050M1M Details Description
Related parts for R46KI310050M1M
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 4POS TIN datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LDO SYNC 24TSSOP datasheet.pdf
CAP TACTILE HANDLE BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 3000' datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf