KEMET R46KR422000P0M
R46KR422000P0M picture photo
Mfg. Part Number
R46KR422000P0M
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL
Datasheet Download
R46KR422000P0M.pdf
Availability of R46KR422000P0M
QUANTITY
R46KR422000P0M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KR422000P0M
Internal Part NumberEIS-R46KR422000P0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package480
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KR422000P0M
Related LinksR46KR42, R46KR422000P0M Datasheet, KEMET Distributor
R46KR422000P0M Details Description
Related parts for R46KR422000P0M
CONN HEADER 14POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC UART DUAL I2C/SPI 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
I2 DIE FOR 19029-0001 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf