Rohm Semiconductor R5009FNJTL
R5009FNJTL picture photo
Mfg. Part Number
R5009FNJTL
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 9A LPT
Datasheet Download
R5009FNJTL.pdf
Availability of R5009FNJTL
QUANTITY
R5009FNJTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R5009FNJTL
Internal Part NumberEIS-R5009FNJTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs840 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds630pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device PackageLPTS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5009FNJTL
Related LinksR5009, R5009FNJTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R5009FNJTL Details Description
Related parts for R5009FNJTL
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.81K OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf