Powerex Inc. R5100410XXWA
R5100410XXWA picture photo
Mfg. Part Number
R5100410XXWA
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA
Datasheet Download
R5100410XXWA.pdf
Availability of R5100410XXWA
QUANTITY
R5100410XXWA Order Process
Ship out your order
Specifications of R5100410XXWA
Internal Part NumberEIS-R5100410XXWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 470A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 400V
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5100410XXWA
Related LinksR51004, R5100410XXWA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R5100410XXWA Details Description
Related parts for R5100410XXWA
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR50H/AE50M/HSR50H datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
MODEM CELLULAR DUAL CDMA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf