Powerex Inc. R5100815XXWA
R5100815XXWA picture photo
Mfg. Part Number
R5100815XXWA
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 150A DO205AA
Datasheet Download
R5100815XXWA.pdf
Availability of R5100815XXWA
QUANTITY
R5100815XXWA Order Process
Ship out your order
Specifications of R5100815XXWA
Internal Part NumberEIS-R5100815XXWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 470A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)7µs
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 800V
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5100815XXWA
Related LinksR51008, R5100815XXWA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R5100815XXWA Details Description
Related parts for R5100815XXWA
CONN RECEPT 8POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
INTERFACE CBL ELCO MALE RIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf