Renesas Electronics America R5F1007DDNA#W0
R5F1007DDNA#W0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F1007DDNA#W0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 24QFN
Datasheet Download
R5F1007DDNA#W0.pdf
Availability of R5F1007DDNA#W0
QUANTITY
R5F1007DDNA#W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F1007DDNA#W0
Internal Part NumberEIS-R5F1007DDNA#W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-HWQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F1007DDNA#W0
Related LinksR5F1007, R5F1007DDNA#W0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F1007DDNA#W0 Details Description
Related parts for R5F1007DDNA#W0
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO262 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABINET STEEL 45.8X24X49.1 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS REAR/SCREW MNT datasheet.pdf