Renesas Electronics America R5F100EAANA#W0
R5F100EAANA#W0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100EAANA#W0
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40QFN
Datasheet Download
R5F100EAANA#W0.pdf
Availability of R5F100EAANA#W0
QUANTITY
R5F100EAANA#W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100EAANA#W0
Internal Part NumberEIS-R5F100EAANA#W0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-HWQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100EAANA#W0
Related LinksR5F100E, R5F100EAANA#W0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100EAANA#W0 Details Description
Related parts for R5F100EAANA#W0
CONN HEADER 116PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
BUTTON/LENS DEAD FRONT SMOKY GRY datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf