Renesas Electronics America R5F100FKDFP#V0
R5F100FKDFP#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100FKDFP#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 44LQFP
Datasheet Download
R5F100FKDFP#V0.pdf
Availability of R5F100FKDFP#V0
QUANTITY
R5F100FKDFP#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100FKDFP#V0
Internal Part NumberEIS-R5F100FKDFP#V0
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100FKDFP#V0
Related LinksR5F100F, R5F100FKDFP#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100FKDFP#V0 Details Description
Related parts for R5F100FKDFP#V0
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO263 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 24POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 58POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC ORANGE RA 5V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO QUAD SB FLEXIWATT27 datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf