Renesas Electronics America R5F100GADNA#U0
R5F100GADNA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100GADNA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F100GADNA#U0.pdf
Availability of R5F100GADNA#U0
QUANTITY
R5F100GADNA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100GADNA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F100GADNA#U0
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-HWQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100GADNA#U0
Related LinksR5F100G, R5F100GADNA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100GADNA#U0 Details Description
Related parts for R5F100GADNA#U0
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MOD RF 900MHZ 19.2K RS232/485 IN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM QF50 REC VT POLZ .76AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf