Renesas Electronics America R5F100GFANA#U0
R5F100GFANA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100GFANA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48QFN
Datasheet Download
R5F100GFANA#U0.pdf
Availability of R5F100GFANA#U0
QUANTITY
R5F100GFANA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100GFANA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F100GFANA#U0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-HWQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100GFANA#U0
Related LinksR5F100G, R5F100GFANA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100GFANA#U0 Details Description
Related parts for R5F100GFANA#U0
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 25NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 9A 600V STD REC datasheet.pdf
INSERTION FINGER datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf