Renesas Electronics America R5F100LCDFA#X0
R5F100LCDFA#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100LCDFA#X0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
R5F100LCDFA#X0.pdf
Availability of R5F100LCDFA#X0
QUANTITY
R5F100LCDFA#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100LCDFA#X0
Internal Part NumberEIS-R5F100LCDFA#X0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100LCDFA#X0
Related LinksR5F100L, R5F100LCDFA#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100LCDFA#X0 Details Description
Related parts for R5F100LCDFA#X0
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 370 OHMS SMD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
FAN 48VDC 119X25MM TACH datasheet.pdf