Renesas Electronics America R5F100LHABG#V0
R5F100LHABG#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100LHABG#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64VFBGA
Datasheet Download
R5F100LHABG#V0.pdf
Availability of R5F100LHABG#V0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F100LHABG#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100LHABG#V0
Internal Part NumberEIS-R5F100LHABG#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFBGA
Supplier Device Package64-VFBGA (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100LHABG#V0
Related LinksR5F100L, R5F100LHABG#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100LHABG#V0 Details Description
Related parts for R5F100LHABG#V0
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF COVER 5POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 147A SO8FL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
DISPLAY 44.5MM GREEN 1DIGIT CA datasheet.pdf