Renesas Electronics America R5F101BCDNA#U0
R5F101BCDNA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101BCDNA#U0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32HWQFN
Datasheet Download
R5F101BCDNA#U0.pdf
Availability of R5F101BCDNA#U0
QUANTITY
R5F101BCDNA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101BCDNA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F101BCDNA#U0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-HWQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101BCDNA#U0
Related LinksR5F101B, R5F101BCDNA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101BCDNA#U0 Details Description
Related parts for R5F101BCDNA#U0
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CORD ALLIG-R/A BAN PLUG 36" RED datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.00 X 0.50" datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 68K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf