Renesas Electronics America R5F101EAANA#W0
R5F101EAANA#W0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101EAANA#W0
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40QFN
Datasheet Download
R5F101EAANA#W0.pdf
Availability of R5F101EAANA#W0
QUANTITY
R5F101EAANA#W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101EAANA#W0
Internal Part NumberEIS-R5F101EAANA#W0
Standard Package2,500
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-HWQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101EAANA#W0
Related LinksR5F101E, R5F101EAANA#W0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101EAANA#W0 Details Description
Related parts for R5F101EAANA#W0
CONN HEADER 2POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
5 ROW VERT HDR STB W/SPA-CER-12 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638235600 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL HOLD-DOWN datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf