Renesas Electronics America R5F101GAAFB#X0
R5F101GAAFB#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101GAAFB#X0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F101GAAFB#X0.pdf
Availability of R5F101GAAFB#X0
QUANTITY
R5F101GAAFB#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101GAAFB#X0
Internal Part NumberEIS-R5F101GAAFB#X0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LFQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101GAAFB#X0
Related LinksR5F101G, R5F101GAAFB#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101GAAFB#X0 Details Description
Related parts for R5F101GAAFB#X0
COVER PROTECTIVE SSR CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12 POS 1.0MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 100V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
4700UF 100V 35X50 datasheet.pdf